👤

In doua lazi sunt mere de aceeasi cantitate.Merele din prima lada costa 120 lei.In a doua lada sunt cu 15kg mai mult decat in prima lada.Stiind ca merele din cele doua lazi valoreaza 300lei ,aflati cate kg sunt in fiecare lada.

Răspuns :

a=120[lei-merele din prima lada];
⇒120lei+b=300lei
⇒b=180[lei-merele din a doua lada];
⇒b=a+15kg
⇒180lei=120lei+15kg
⇒180lei-120lei=15kg
⇒60lei=5kg
⇒1kg=4lei[kg-de mere];
⇒a=120/4=30kg;
⇒b=180/4=45kg;
300-120=180(lei costa merele din a doua lada)
180-120=60(diferenta de pret)
60:2=30(kg de mere in prima lada)
30+15=45(kg de mere in a doua lada)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari