Răspuns :
a=120[lei-merele din prima lada];
⇒120lei+b=300lei
⇒b=180[lei-merele din a doua lada];
⇒b=a+15kg
⇒180lei=120lei+15kg
⇒180lei-120lei=15kg
⇒60lei=5kg
⇒1kg=4lei[kg-de mere];
⇒a=120/4=30kg;
⇒b=180/4=45kg;
⇒120lei+b=300lei
⇒b=180[lei-merele din a doua lada];
⇒b=a+15kg
⇒180lei=120lei+15kg
⇒180lei-120lei=15kg
⇒60lei=5kg
⇒1kg=4lei[kg-de mere];
⇒a=120/4=30kg;
⇒b=180/4=45kg;
300-120=180(lei costa merele din a doua lada)
180-120=60(diferenta de pret)
60:2=30(kg de mere in prima lada)
30+15=45(kg de mere in a doua lada)
180-120=60(diferenta de pret)
60:2=30(kg de mere in prima lada)
30+15=45(kg de mere in a doua lada)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!