Răspuns :
reprezentam grafic
portocale /......../........./......./......../ 4 kg
banane /......../........./......./......../......../........./......+ 6 lei
observam ce pentru fiecare kg de banane s-a platit 1 leu in plus asta inseamna ca pentru 6 kg s-au platit 6 lei
Cati lei reprezinta segmentele egale?
36 - 6 = 30 lei
cat reprezinta 1 segment?
30 : 10 = 3 lei deci un kg de portocale costa 3 lei
cat costa un kg de banane/
3 + 1 = 4 lei
verificam
3 x 4 + 6 x 4 = 36 lei
portocale /......../........./......./......../ 4 kg
banane /......../........./......./......../......../........./......+ 6 lei
observam ce pentru fiecare kg de banane s-a platit 1 leu in plus asta inseamna ca pentru 6 kg s-au platit 6 lei
Cati lei reprezinta segmentele egale?
36 - 6 = 30 lei
cat reprezinta 1 segment?
30 : 10 = 3 lei deci un kg de portocale costa 3 lei
cat costa un kg de banane/
3 + 1 = 4 lei
verificam
3 x 4 + 6 x 4 = 36 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!