Răspuns :
M HgO = M Hg + M O = 201 + 18 = 219 g/mol
M O2 = 2·16 =32
0,2 moli O2 = 0,2 ·32 =6,4g O2
2·219 32
2HgO ⇒(t) 2Hg + O2
x 6,4g
x = 2·219·6,4/32= 87,6 g HgO (pur, este ce rezulta din reactie)
Din problema ni se spune ca se introduc 108,5 g HgO. Rezulta faptul ca HgO contine impuritati.
Aflamprocentul de impuritati:
108,5 g HgO .............................87,6 g HgO pur
100 g HgO ................................... y g HgO pur
y = 100 · 87,6 / 108,5
y = 80,73 g HgO pur
Puritatea HgO este:
p =80,73 %.
M O2 = 2·16 =32
0,2 moli O2 = 0,2 ·32 =6,4g O2
2·219 32
2HgO ⇒(t) 2Hg + O2
x 6,4g
x = 2·219·6,4/32= 87,6 g HgO (pur, este ce rezulta din reactie)
Din problema ni se spune ca se introduc 108,5 g HgO. Rezulta faptul ca HgO contine impuritati.
Aflamprocentul de impuritati:
108,5 g HgO .............................87,6 g HgO pur
100 g HgO ................................... y g HgO pur
y = 100 · 87,6 / 108,5
y = 80,73 g HgO pur
Puritatea HgO este:
p =80,73 %.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Studii sociale. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!