Pardoseala unei sali este de forma unui patrat cu latura de 15 m. Acesta se acopera cu lungimea. Cate placi sunt necesare pt. a acoperi intreaga pardoseala?
Un automobil merge cu viteza de 350 m\minut. Cati kilometri parcurge utomobilul intr-o ora stiind ca viteza sa este constanta
O vie in forma dreptunghica cu dimensiunile de 1000 m si 300 m , se stropeste cu sulfat de cupru pt a starpi daunatorii. Ce cantitate de sulfat de cupru este necesara daca la 1 hectar se folosesc 100 kg de sulfat ?
Pardoseala unei sali = forma unui patrat cu latura de 15 m 15 m * 4 (laturile patratului sunt de lungimi egale) = 60 m R=60 m
viteza = durata / timp (daca e la fizica iti trebuie formula) v = 350 m/min. t = 1 h = 60 min. d = v*t = 350 m/min * 60 min (minute cu minute se simplifica si ramane doar metrul, acesta fiind unitatea de timp , care e necesara) = 21000 m 21000 m = ? km = (aici urci trei pasi pe scarita si se imparteste cu 1000) 21 km. R= 21 km
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!