Răspuns :
Avem un volum (Vs) de 0,5L solutie de NaOH. Avand si densitatea (d), putem calcula masa solutiei (ms)
ms=d*Vs=110*0,5=55g solutie NaOH
deoarece avem ms si c, putem calcula md, cu care putem lucra pe reactie
c/100=md/ms => md=c*ms/100=10*55/100=5,5g NaOH
..............5,5g...........x=?
FeCl3 + 3NaOH -> 3NaCl + Fe(OH)3
.............3*40g........3*58,5g
x=5,5*175,5/120=8,04375g NaCl
ms=d*Vs=110*0,5=55g solutie NaOH
deoarece avem ms si c, putem calcula md, cu care putem lucra pe reactie
c/100=md/ms => md=c*ms/100=10*55/100=5,5g NaOH
..............5,5g...........x=?
FeCl3 + 3NaOH -> 3NaCl + Fe(OH)3
.............3*40g........3*58,5g
x=5,5*175,5/120=8,04375g NaCl
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!