👤

la o ferma se obtin 640l de lapte pe zi.jumatate din cantitate se vinde.un sfert din ce ramane se consuma, iar din rest se face branza. cate kg de branza se obtin, daca pentru un kg de branza sunt necesari 4 l de lapte/

Răspuns :

640:2=320 cantitatea ramasa
320:4=80 cantitatea consumata
320-80=240 cantitatea pentru branza
1kg branza=4l lapte
240:4=60 kg branza obtinute