Răspuns :
pai vine 1x18=18 m(cat sapa un muncitor intro zi)
apoi 5x18=90(cat sapa 5 muncitori intro zi)
1890 : 90 = 21(cate zile le ia sa sape santl)
apoi 5x18=90(cat sapa 5 muncitori intro zi)
1890 : 90 = 21(cate zile le ia sa sape santl)
1) 1 muncitor ................ 18 m...............1 zi
5muncitori................1890m..............x zile
x=1x1890x1 supra 5x18
x=1890/90
x=21 zile
(regula de 3 compusa)
2) 1 robinet.........14 litri............. 1 secunda
1 robinet..........18,894kl...........x
18,894kl=18894l
x=18894/14=1349,57 secunde⇒1347/60=22,48
aproximativ 22 minute
5muncitori................1890m..............x zile
x=1x1890x1 supra 5x18
x=1890/90
x=21 zile
(regula de 3 compusa)
2) 1 robinet.........14 litri............. 1 secunda
1 robinet..........18,894kl...........x
18,894kl=18894l
x=18894/14=1349,57 secunde⇒1347/60=22,48
aproximativ 22 minute
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!