👤

Daca viteza locomotivei este de 300 km pe or, iar cea a automobilului 90 km pe ora, care este raportul energiilor cinetice?

Răspuns :

raportul este 49 ewiwe>

Notam
M=masa locomotivei in Kg (nu o stii)
m=masa automobilului in kg (nu o stii)
V=300km/h=83,4m/s viteza locomotivei
v=90km/h=25m/s viteza automobilului
Ec1=m*V²/2 energia cinetica a locomotivei si
Ec2=m*v²/2 energia cinetica a automobilului
Faci raportul
R=Ec1/Ec2.
Nu poti calcula deoarece nu stii masele.
Succes la medii mari!