1) O substanta are formula H2SOx.Sa se afle valoarea lui x,daca un mol din aceasta substanta cantareste 98 g.
2) Se dau transformarile: K → K2O → KOH → K2CO3 → CO2.
Se cere:
a) Scrieti ecuatiile reactiilor chimice si precizati tipul lor;
b) Clasificati dupa criteriile cunoscute substantele intalnite in chema.
1) pai stii ca un mol are masa 98 ,ceea ce inseamna ca e masa molara ==> 2*1+1*32+x*16=98 ...1 ,32,si 16 reprezinta masa unui atom de hidrogen ,sulf ,respectiv oxigen . Si o sa obtii : 34+x*16=98 x*16=64 x=4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!