👤

Aflaţi formula substanţei care conţine: 28,67 % K; 1,47 % H şi 22,8 % P.
Multumesc anticipat! :*


Răspuns :

restul procentajului pana la 100% este O
100-28,67-1,47-22,8=47,06%O
Impartim rapoartele la masa atomica, apoi pe cel mai mic la toate
                             |:0,735
K: 28,67/39=0,735    1
H: 1,47/1=1,47         2
P:22,8/31=0,735      1
O:47,06/16=2,94      4
K:H:P:O=1:2:1:4 => KH₂PO₄ - fosfatul diacid de potasiu