doi elevi alearga unul spre celalalt pe aceasi directie masele sunt;m1=60kg m2=80kg v1=18km/h si v2=27km/h.in urma ciocnirii plastice ansamblu capata o viteza finala.care este aceasta?
Scrii legea conservarii impulsului in ciocnirea plastica unde u este viteza sistemului dupa impact: m1*v1-m2*V2=(m1+m2)*u de unde u=(m1*v2-m2*v2)/(m1+m2) Faci transformarile in SI, calculezi si succes la medii mari!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!