Răspuns :
miu CaSO4=40 +32+64=136g pe mol
136 g CaSO4............40 gCa
28 g CaSO4..........x g Ca
x=8,23 g Ca
miuCa(OH)2=40 +34=74g pe mol
74 g Ca(OH)2............40g Ca
y g Ca(OH)2............8,23 g Ca
y=15,22 g Ca(OH)2
136 g CaSO4............40 gCa
28 g CaSO4..........x g Ca
x=8,23 g Ca
miuCa(OH)2=40 +34=74g pe mol
74 g Ca(OH)2............40g Ca
y g Ca(OH)2............8,23 g Ca
y=15,22 g Ca(OH)2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!