👤

O solutie de sare cu apa are masa 240 g si concentratia de 15% :
a) Care este masa sarii din solutie ?
b ) Cata apa trebuie adaugata pentru a obtine o solutie cu concentratia de 10% ??
Va rog ,detailat !!


Răspuns :

240 g × 15%=36 g de sare
36g:10%=360
360-240=120 g apa trebuie adaugata
atunci vom avea 240+120=360 g  din care 36 g sare
36:360=0,1=10%