Consideram arena ca fiind mononucleara:
=> CnH2n-6
Marena=14n-6 g/mol
14n-6..........100%
2n-6...........7,69%
107,66n-46,14=200n-600
92,34n=553,86 => n=6 => benzenul
78kg.................112,5kg
C6H6 + Cl2 -> C6H5-Cl + HCl
x=?...................22,5kg
x=15,6kg benzen
d=0,88g/cm³=0,88kg/L
V=m/d=15,6/0,88=17,72L benzen