Răspuns :
18km/1h=18km/60 min=3km/10 min=3000m/10 min=300m/min=300m/60 sec=5metri pe secunda
Se face transformarea: 18 km = 18 000 m
1 h = 60 min = 3600 secunde
Se poate aplica regula trei simplă:
3600 s............................18 000 m
1 s.................................X
x = 1 s x 18 ooo m : 3600 s = 5 m/sec.
1 h = 60 min = 3600 secunde
Se poate aplica regula trei simplă:
3600 s............................18 000 m
1 s.................................X
x = 1 s x 18 ooo m : 3600 s = 5 m/sec.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!