👤

Suspendand de un resort un corp cu m1=2kg acesta se alungeste cu delta l 1=2cm ce masa are un corp care alungeste resortul de care sta suspendat cu delta l 2=4,5 cm

Răspuns :

Fe=G=m1*g=2*10=20N.
Fe
=k* delta l1=> k= Fe/delta l1 = 20/0.02=1000 N/m.
Fe'
=k* delta l2 = 1000*0.045 = 45N.
Fe'
=G'=m'*g => m'=4.5 kg.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari