Răspuns :
-- la baza planului (initial) : mVo² /2 = 20j
-- la urcare , energia se consuma pentru invingerea fortei de frecare si a componentei tangentiale a greutatii : mVo² /2 =( Ff +G·h/ l ) · l = mg/10·l + G·h ≈ 2j + 20h
-- la inaltimea maxima (h) corpul are doar energie potentiala (mgh = 20j - 2j = 18j
-- la coborare , energia potentiala este folosita la invingerea fortei de frecare (Ff·l) si obtinerea energiei cinetice Ff·l + mVf²/2 = 18
mg/10 · l + Ec finala = 18j Ec = 18 - 2 = 16j
-- la urcare , energia se consuma pentru invingerea fortei de frecare si a componentei tangentiale a greutatii : mVo² /2 =( Ff +G·h/ l ) · l = mg/10·l + G·h ≈ 2j + 20h
-- la inaltimea maxima (h) corpul are doar energie potentiala (mgh = 20j - 2j = 18j
-- la coborare , energia potentiala este folosita la invingerea fortei de frecare (Ff·l) si obtinerea energiei cinetice Ff·l + mVf²/2 = 18
mg/10 · l + Ec finala = 18j Ec = 18 - 2 = 16j
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!