Răspuns :
1kg zahar = 2,45 lei
Pt 2 tavi de prajitura avem nevoie de 500 g de zahar deci : 2.45:2=1,22 lei
0,2 kg unt=4,86 lei
Pt 2 tavi avem nevoie de pachete de unt : 4,86 lei x 2 = 9.72 lei
un ou=0.50 bani >Pt.2 tavi avem nevoie de 6 oua : 0.50 x 2 = 3 lei
1 kg mere= 3,34 lei > Pt.2 tavi avem nevoie de 2 kg de mere: 3,34 x 2= 6.68
1 kg faina= 2,79 lei > Pt 2 tavi avem nevoie de 600 g faina : 1,67 lei - 600 g
o lamaie = 1 leu x2 = 2 lei
1 plic zahar vanilat= 0.88 lei x 2= 1.76 lei
Totalul : 1.22 + 4.86+9.72+3+6.68+1.67+2+1.76= 30.91 lei
Pt 2 tavi de prajitura avem nevoie de 500 g de zahar deci : 2.45:2=1,22 lei
0,2 kg unt=4,86 lei
Pt 2 tavi avem nevoie de pachete de unt : 4,86 lei x 2 = 9.72 lei
un ou=0.50 bani >Pt.2 tavi avem nevoie de 6 oua : 0.50 x 2 = 3 lei
1 kg mere= 3,34 lei > Pt.2 tavi avem nevoie de 2 kg de mere: 3,34 x 2= 6.68
1 kg faina= 2,79 lei > Pt 2 tavi avem nevoie de 600 g faina : 1,67 lei - 600 g
o lamaie = 1 leu x2 = 2 lei
1 plic zahar vanilat= 0.88 lei x 2= 1.76 lei
Totalul : 1.22 + 4.86+9.72+3+6.68+1.67+2+1.76= 30.91 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!